1.5 1 1 1 1 1

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
در آیین و فرهنگ ما همانگونه که در ایام حیات دنیوی، شئونات مختلفی را برای افراد و نزدیکان خود قائل هستیم، پس از فوت عزیزان نیز در قالب مراسم مختلف سوم، هفتم، چهلم، سال و سالگرد نیز یاد آن عزیزان را گرامی میداریم. اما همه ی افرادی که در طول زندگی میشناسیم، تنها یک مراسم چهلم داشته اند و تنها وجود نورانی و مقدس سید الشهداء (ع) است که هر ساله محبین و دوستداران آن حضرت در اربعين حسینی، مراسم چهلم سید الشهداء (ع) را برگزار میکنند.
به راستی چرا؟؟ 
با نگاهی به منزلت اعداد و تحقیق و بررسی در مورد اعداد به خوبی درک میکنیم که اعداد نه تنها در زندگی مادی ما که در زندگی معنوی ما نیز دارای منزلت هستند.
به طور مثال:
۵ پیامبر اولوالعزم، ۵ تن آل عبا 
و یا ۱۲ امام (ع) و ۱۴ معصوم (س)
نباید فراموش کرد که عدد ۴۰ نیز از این قاعده مستثنی نیست. چه اینکه نبی مکرم اسلام در سن چهل سالگی به رسالت مبعوث شد و یا حضرت موسی چهل روز در کوه معتکف بودند تا الواح مقدس را دریافت کردند.
 
خداوند در قرآن کریم ميفرمايد:
حَتىَّ إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَ بَلَغَ أَرْبَعِينَ سَنَةً قَالَ رَبّ‏ِ أَوْزِعْنىِ أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتىِ أَنْعَمْتَ عَلىَ‏َّ وَ عَلىَ‏ وَالِدَىَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَئهُ وَ أَصْلِحْ لىِ فىِ ذُرِّيَّتىِ  إِنىّ‏ِ تُبْتُ إِلَيْكَ وَ إِنىّ‏ِ مِنَ الْمُسْلِمِين‏
یعنی
«و هنگامي كه انسان به مرحله رشد و شكوفائي تامّ رسيد و چهل سال بر او بگذشت مي‌گويد: پروردگارا، طريق شكر و سپاس نعمتهای خودت را بر من و پدر و مادرم به من الهام فرما! و طريق انجام عمل صالح كه مورد رضا و تحسين تو باشد را به من بياموز! و در ميان ذرّيّه من صلاح و سداد را استوار فرما! بدرستيكه من به تو روي آوردم و تسليم خواست و اراده تو گشتم»
با تدبیر و تدبر در راز عدد چهل و به گواه آیه ۱۵ سوره الاحقاف چنین بر می آید که در عدد چهل تکامل و تعقل نهفته است. بدین گونه که آدمی پس از طی طریق چهل  شب، چهل سال و... به درجه ای از کمال دست میابد. 
 
و اما در مورد اربعین سالار شهیدان نیز با اندک تامل و تدبر در مقایسه متن زیارت عاشورا و زیارت اربعین میتوان به این نکته ی ظریف دست یافت. در زیارت عاشورا عبارات و مضامین سراسر شور انگیز و احساسی است در حالیکه متن زیارت اربعین سراسر توام با شناخت و معرفت نسبت به مقام امام حسین (ع) است. به طوریکه شهادت میدهیم به اینکه آن حضرت به عهد خود وفا کردند و یا شهادت میدهیم که سید الشهداء (ع) امانتدار خدا و فرزند امانتدار او هستی.
 
آری؛ در اربعین حسینی قلوب سراسر عشق و محبت به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسين (ع) با نور عقل، شناخت، بصیرت و معرفت آن ساحت قدسی در هم آمیخته میشود و به آن درجه ای از شناخت و معرفت نسبت به مقام سید الشهداء میرسند که به گواه احادیث متواتر ائمه معصوم هر یک قدمی که به سوی آن حرم کبریایی برداشته میشود مشمول ثواب بسیاری است که مورد آن در کلام زوات مقدسه به خوبی به آن اشاره شده است. 
 
آری زائر با زیارت بارگاه ملکوتی آن امام مظلوم خلق حماسه میکند. حتما خوانندگان محترم میدانند که ماهیت خلق حماسه چیزی نیست جز عجین شدن شور و شعور. با معرفت افزایی و شناخت حق حضرت سید الشهداء (ع) است که به زائر آن حضرت مقامی میدهد به وسعت "کَمَن زار الله في فوقِ عرشه" 
 و اکنون در ایام اربعین حسینی؛ پیاده روی زائران حسینی بار دیگر توجه همگان را به خود جلب کرده است. الحق و الانصاف چنین حماسه ای و چنین اجر، مقام و جایگاهی میطلبد تا همگان برای دست یابی به آن، کوششی مضاعف داشته باشند تا از حضور در این حماسه جا نمانند.
آری به اعتقاد نگارنده اربعین حسینی یعنی حماسه حضور و نیز حماسه بودن، چه اینکه زائران حرم عشق پس از چهل روز عزاداری و شور در مصائب سید و سالار شهیدان اکنون به درجه ای از شناخت و معرفت نسبت به آن وجود نورانی رسیده اند که هر قدم پیاده روی آن عزیزان به سمت حرم یار برابر با اجر و ثواب بی حد و اندازه ای است و جدای از آن این معرفت و شعور و آگاهی به اندازه ای است که میتواند حماسه ای خلق کند. حماسه ای که بارزترین شکل آن حضور در خیل عظیم کاروان پیاده روی به سوی کربلای معلی میباشد. انشاءالله که تمام زائران حسینی در پناه حضرت بقیه الله الاعظم (روحی له الفدا) سفری بی خطر داشته باشند. 
انشاءالله 
 

علی مشیری نیا

 
 
 

 

این مطلب را برای دوستان خود بفرستید

ایام
40 حديث ماه مبارك رمضان؛ ثواب روزه و آداب روزه دار
یادداشت// کارکردهای اجتماعی هیات و تشکلات مذهبی

رسانه های تصویری