3 1 1 1 1 1

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محبت و ومودت نسبت به خاندان عصمت و طهارت همواره از درجه بالایی از اهمیت و توجه برخوردار بوده است. به طوریکه با عنایت به احادیثی که به طور متواتر از وجود پیامبر عظیم الشان اسلام و ائمه هدی سلام الله علیهم اجمعین در این راستا به ما رسیده است، میتوان گفت که محوری ترین مقوله در رابطه با سعادت و شقاوت انسان ها محبت و مودت نسبت به خاندان وحی بوده و هست. در طول تاریخ بوده اند افرادی از نوع بشر که با وجود اینکه عبادت های کثیری را داشته اند؛ اما در نهایت مقصدی جز جهنم را در پیش نداشته اند و بر عکس افرادی در طول تاریخ و از ابناء آدم که گرچه برحسب ظاهر و از حیث برخورداری از موقعیت ممتاز اعمال و مناسک دینی محروم بوده اند اما از سر ارادت، محبت و یا حفظ حرمت خاندان عصمت و طهارت و نیز رعایت ادب در برابر این خاندان در نهایت راهی جز سعادت و نیکبختی را نپیموده اند. بهترین و بارزترین شاهد این ادعا را میتوان جناب "حر بن یزید ریاحی" مثال زد. "حر بن یزید بن ریاحی" که در روزهای نخستین محرم الحرام سال شصت و سه هجری قمری راه بر سید و سالار شهیدان من الاولین الی الاخرین بست. با بررسی زندگانی ایشان میتوان به نقش، تاثیر و اهمیت ویژه محبت و مودت نسبت به خاندان اهل بیت پی برد. چه اینکه زمانی که امام حسین (ع) به وی میفرماید: "سکلت امک" او با نهایت ادب و درایت قریب به این مضموم به امام میگوید:  بخدا قسم هر شخص دیگری این حرف را به من میزد، این سخن او را بی پاسخ نمیگذاشتم. اما چه کنم که مادر تو پیامبر زاده و از مقام بالایی برخوردار و مادر من کنیز ایشان است.

آری همین رعایت ادب و حفظ حرمت سرمایه ای میشود برای "حربن یزید ریاحی" در صف شهدای کربلا و به عنوان اولین شهید دشت نینوا جان خود را پیش دیدگان سید و سالار شهیدان تقدیم راه حق و حقیقت کند و برسد به مقامی که واژه ای جز "بل احیاهم عند ربهم یرزقون" توان و یارای تعریف، تفسیر و تعبیر آن جایگاه را نداشته باشد.

 

با کنکاش و ورق زدن صفحات تاریخ میتوان به نمونه های بیشماری از این نجات یافتگان به سبب ارادت و محبت به خاندان عصمت و طهارت یافت که اگر نبود محبت و ارادت مقصدی جز جهنم و عذاب را در پی نداشتند. 

بی شک و با نگاه به زندگانی هجده ساله حضرت ام ابیها و نیز بررسی، نفکر و تدبر در کلام پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد مصطفی (ص) میتوان بیش از پیش به محبت نسبت بضعه حضرت رسول الله (ص) امیدوار بود چه اینکه آن وجود نازنین میفرماید: رضایت خداوند بسته به رضایت فاطمه (س) و خشم و غضب خداوند بسته به خشم وغضب فاطمه (س) است. 

همان و به خوبی بر تفاوت میان دو واژه محبت و مودت وقوف کامل داریم. چه اینکه علمای ادبیات و علم عرب، محبت را علاقه قلبی و اقرار لسانی معنی کرده اند و مودت را علاقه قلبی  توام با عمل ترجمه نموده اند.

گرچه در حال حاضر و با وجود اینکه زندگی مادی ما، هم عصر و هم زمان با آن وجودی که بهانه خلقت بود؛ نیست، اما با شرکت در مراسم عزاداری حضرت صدیقه کبری و گریه و ندبه در رثای آن بانوی بی همتا، میتوانیم مودت عشق و ارادت خود را نسبت به آن صاحت نورانی را ثابت و انشاء الله که سبب که قرب الی المعبود فراهم آید. چه اینکه در سایه همین حضور است که قلب اولین مخلوق خداوند از ما راضی و در پی رضایت ایشان است که رضایت خداوند فراهم و بهشت برین جایگاه ما خواهد شد.

 

علی مشیری نیا 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این مطلب را برای دوستان خود بفرستید

ایام
40 حديث ماه مبارك رمضان؛ ثواب روزه و آداب روزه دار
یادداشت// کارکردهای اجتماعی هیات و تشکلات مذهبی

رسانه های تصویری